Požičiavanie si a život na dlh je trendom posledných rokov. Ľudia ovplyvnení masážou reklám si chcú všetko kúpiť okamžite bez ohľadu na svoju finančnú situáciu. Navyše keď si možno veľmi jednoducho požičať – trebárs aj len cez SMS! Je smutné, že len zlomok ľudí si uvedomuje riziká dlhovej pasce (špirály), ktorá zničí život a nechá človeka padnúť až na samé dno.
Čo je dlhová pasca?
Dlhová pasca alebo tiež dlhová špirála je proces, kedy sa človek stáva nadmieru zadlženým a nie je už schopný splácať svoje pohľadávky. Dlh pritom neustále rastie.
Ako sa do dlhovej špirály jednoducho dostať?
Odpoveď môže znieť: „veľmi jednoducho.“ Väčšina ľudských príbehov začína pôžičkou a teda záväzkom. Potom nastane nečakaná udalosť, ktorá rapídne zníži schopnosť splácať tento záväzok. Väčšina ľudí tieto situácie rieši ďalšou a ďalšou pôžičkou vo vidine, že bude lepšie. Ak prestanú pravidelne splácať svoje záväzky, ocitnú sa v registroch dlžníkov. To v praxi znamená, že pre všetky banky sú títo ľudia už tabu.
Preto sa títo ľudia v poslednej nádeji obracajú na rôznych úžerníkov a špekulantov, ktorí ich dokážu obrať aj o to málo, čo im zostalo. Ľudia v tiesni sú schopní dať do zástavy dom, byt či podpísať prázdnu zmenku, len aby prežili ďalší mesiac. Pritom dlhy stále narastajú o nové penále, zmluvné pokuty a ďalšie výdavky. Človek sa dostáva do dlhovej špirály, z ktorej niet úniku.
Dlhová pasca Vás pohltí najmä v prípade, keď kombinujete viac typov úverov – napríklad bezúčelové spotrebiteľské pôžičky, nákup tovaru na splátky či rýchle pôžičky pred výplatou. Stačí, aby ste ochoreli, prišli o zamestnanie alebo sa rozviedli s partnerom a ťarcha záväzkov Vás položí.
Pozor na pôžičky
Než si zriadite pôžičku, starostlivo zvážte, či ju vôbec potrebujete. Je pre Vás to, čo si chcete za získané peniaze zaobstarať, naozaj nevyhnutné? Aj kvôli pôžičke na dovolenku môžete v krajnom prípade prísť o strechu nad hlavou. Nižšie prinášame základné rady:
- Nepožičiavajte si na nepotrebné veci ako napríklad spotrebnú elektroniku, značkové oblečenie, dovolenku, drahé darčeky (Vianoce), cigarety, alkohol, hazard apod.
- „Nevyrážajte klin klinom“ – čiže neberte si pôžičku, aby ste splatili existujúce dlhy. Vďaka úrokom je to nemožné a len sa zadlžíte viac.
- Skôr, ako si požičiate, skúste popremýšľať, či by nešla súčasná situácia vyriešiť nejako inak – bez pôžičky.
- Ak je pôžička nevyhnutná, stanovte si jasný cieľ, čo za požičané peniaze kúpite. Nepožičiavajte si žiadne peniaze navyše – je to veľmi nevýhodné a zbytočné!
- Výška splátky musí byť taká, aby ste boli schopní ju bez problémov splácať. V opačnom prípade si nepožičiavajte.
Môžem si požičať?
Správajte sa zodpovedne a pred vybavením pôžičky si vypíšte všetky príjmy a výdavky. Ak sú príjmy vyššie ako výdavky, máte rezervu a pôžičku zvládnete splácať. Ak je však rezerva malá či dokonca záporná, pôžičku si neberte za žiadnych okolností.
PRIPRAVILI SME PRE VÁS JEDNODUCHÚ POMÔCKU – KALKULAČKU VÁŠHO ZADLŽENIA, KDE SI MÔŽETE UROBIŤ RÝCHLU KALKULÁCIU, AKO STE NA TOM S VOĽNÝMI PENIAZMI A ČI SI MÔŽETE POŽIČAŤ.
Ak Vám vychádza záporná hodnota, nečakajte na nič a okamžite nás kontaktujte. Sme schopní Vám ZADARMO urobiť konzultáciu a ponúknuť ideálne riešenie.